2014.04.21//  M. Mikołajczyk
Mocno obsadzony turniej ATP World Tour Masters 1000 w Monte Carlo padł łupem Stanislasa Wawrinki. Szwajcar w finale imprezy na monakijskiej mączce w trzech setach pokonał swojego bardziej utytułowanego rodaka, Rogera Federera. Triumfator wielkoszlemowego Australian Open 2014 zwyciężył z bazylejczykiem 4:6, 7:6(5), 6:2.
Stanislas Wawrinka
Roger Federer

Roger Federer w dalszym ciągu nie może odnieść triumfu w księstwie Monako. Wicemistrz olimpijski z Londynu nie był w stanie wykorzystać niespodziewanej porażki Rafaela Nadala z Davidem Ferrerem i na tytuł w Monte Carlo będzie musiał poczekać co najmniej do przyszłego roku. „Maestro” niedzielny mecz rozpoczął jednak niezwykle obiecująco.

Czwarta rakieta globu wygrała partię otwarcia 6 do 4, z kolei początek drugiego seta należał do Wawrinki. „Staś” szybko wyszedł na prowadzenie 2:0, ale Federer błyskawicznie tę stratę odrobił, popisując się odważnymi zagraniami na korcie. Żaden z panów nie zamierzał dać się przełamać i konieczne było przeprowadzenie dogrywki. W tie-breaku po zaciętej walce lepszy okazał się podopieczny Magnusa Normana, wygrywając z mieszkańcem Bottmingen 7-5.

O tym, kto 20 kwietnia będzie świętował sukces w Monako, zadecydowała trzecia partia. Ostatni set dość nieoczekiwanie był znacznie krótszy od poprzednich i wyjątkowo jednostronny. Wygrana w tie-breaku dodała skrzydeł i pewności siebie rozstawionemu z numerem trzecim Wawrince, który nierzadko wygrywał punkty efektownymi forehandami. Lozańczyk w całym spotkaniu popełnił mniej niewymuszonych błędów, miał więcej uderzeń kończących i zaserwował o dwa asy więcej od swojego przeciwnika, dzięki czemu mógł cieszyć się z upragnionego zwycięstwa.

Wynik finału w Monte Carlo:

Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 3) 4:6, 7:6(5), 6:2 Roger Federer (Szwajcaria, 4)