El. Euro 2012: Szwecja pokonała Holandię i wywalczyła awans

2011.10.12//  P. Rączka
Reprezentacja Szwecji wygrała 3:2 z Holandią i jako drużyna posiadająca największą ilość punktów, z wszystkich pozostałych krajów które znalazły się na drugim miejscu w swoich grupach, wywalczyła awans na Euro 2012. W tym meczu było wszystko – od emocji, do pięknych bramek. Ku uciesze publiczności gospodarze wyszli już na prowadzenie w 15. minucie spotkania. Kim Kallstroem popisał się fantastycznym strzałem z rzutu wolnego w samo okienko bramki. Radość z prowadzenia nie trwała długo, bo już osiem minut później król strzelców eliminacji - Klaas Jan Huntelaar, wyrównał stan rywalizacji.
Pięć minut po wznowieniu gry na Rasundzie w Sztokholmie zapanowała grobowa cisza, gdy Dirk Kuyt dał prowadzenie Holandii. Odpowiedź Trzech Koron nie trwała długo, bo już dwie minuty później Sebastian Larsson z rzutu karnego wyrównał wynik spotkania. Nie minęła minuta, a po bramce Ola Toivonena gospodarze wyszli na prowadzenie, które utrzymali już do końcowego gwizdka.

Szwecja: Andreas Isaksson - Mikael Lustig, Olof Mellberg, Daniel Majstorovic, Martin Olsson - Anders Svensson, Kim Kallstrom, Rasmus Elm, Ola Toivonen (75-Pontus Wernbloom) - Sebastian Larsson, Johan Elmander.
Holandia: Michel Vorm - Gregory van der Wiel, Jeffrey Bruma, Joris Mathijsen, Erik Pieters - Kevin Strootman (81-Luuk de Jong), Rafael van der Vaart, Dirk Kuyt (73-Eljero Elia) - Klaas-Jan Huntelaar, Robin van Persie.