El. Ligi Mistrzów: Wisła Kraków pokonała APOEL Nikozja

2011.08.17//  J. Knop
Wisła Kraków zwyciężyła z APOEL-em Nikozja w wymiarze 1 – 0. Było to pierwsze spotkanie czwartej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Autorem zwycięskiego trafienia dla Wiślaków był Patryk Małecki, który wpisał się na listę strzelców w 71. minucie rywalizacji. Na stadionie przy ul. Reymonta zgromadziło się ponad 23 tysiące fanów.
Pierwsze minuty spotkania pokazały, że oba zespoły wyszły na murawę niezwykle skupione. Zarówno Wisła Kraków, jak i APOEL Nikozja spokojnie badały to, na co mogły sobie pozwolić w dalszej części rywalizacji. Z biegiem minut zarysowała się jednak przewaga cypryjskiego zespołu. Efektem zdecydowanych ataków APOEL-u było groźne uderzenie Marcinho, które zdołał jednak wyłapać Pareiko.
Wisła Kraków
Wisła Kraków Wisła Kraków

W 10. minucie Wiślacy odpowiedzieli świetną akcją Jovanovicia i Meliksona. Serb zagrał futbolówkę do Izraelczyka, a ten ruszył z nią w pole karne. Obrońcy w dość brutalny sposób powstrzymali rywala, lecz sędzia nie zareagował w tej sytuacji.

W 15. minucie krakowski zespół stanął przed kolejną szansą na gola. Arbiter podyktował rzut wolny dla Wiślaków. Do futbolówki ustawionej blisko dwadzieścia metrów od bramki podszedł Melikson, który zagrał do Nunez’a. Argentyńczyk potężnie huknął, lecz Chiotis znakomicie wyszedł z opresji.

Z upływem czasu zawodnicy „Białej Gwiazdy” zaczęli dochodzić do głosu. W 22. minucie Patryk Małecki mógł zamieścić piłkę w siatce. Popularny „Mały” otrzymał futbolówkę po zagraniu Genkowa, ale nie zdołał stanąć na wysokości zadania i posłał ją nad poprzeczką bramki. Później zaś, swoich sił w dryblingu próbował Iliev. Serb chciał zmylić rywali, lecz jego działania nie przyniosły zamierzonego efektu i jego uderzenie zatrzymał Chiotis.

W 40. minucie sędzia podyktował rzut wolny dla APOEL-u po faulu Jovanovica na Trickovskim. Macedończyk dość długo koncentrował się przed ostatecznym uderzeniem, lecz ostatecznie fatalnie spudłował.

W końcówce pierwszej partii zawahanie Cypryjczyków wykorzystali Wiślacy i ruszyli do zmasowanej ofensywy. Genkow z impetem wbiegł w pole karne APOEL-u, ale w ostatniej chwili został uprzedzony przez Chiotisa. Do przerwy wynik nie uległ zmianie i zawodnicy schodzili do szatni przy bezbramkowym remisie.

W drugiej połowie meczu tempo rywalizacji nieco spadło. Drużyny nie kwapiły się do zdecydowanych ataków, a ewentualne ataki przerywane były brutalnymi faulami. Piłkarze Wisły Kraków i APOEL-u Nikozja wyczekiwali na błędy rywali.

W 53. minucie piekielnie mocne uderzenie na bramkę APOEL-u oddał Melikson, lecz ta zatrzymała się na poprzeczce. Wiślacy raz po raz zagrażali Chiotisowi, ale Grek spisywał się bez zarzutu. Pięć minut do ataku ruszył Ailton, którego działania spaliły ostatecznie na panewce. Gra stawała się coraz bardziej wyrównana.

W 71. minucie kapitalną akcją popisali się Wiślacy. Małecki otrzymał futbolówkę na prawym skrzydle, a kolejno minął obrońcę i perfekcyjnym strzałem pokonał Chiotisa. Dwudziestotrzylatek dał w tej sytuacji wspaniały pokaz swoich technicznych umiejętności.

Gospodarze wycofali się do defensywy i wyczekiwali na okazję do kontrataku. W 81. minucie niewiele brakowało, by Genkow stanął oko w oko z Chiotisem. Tym razem pomylił się jednak Małecki, który niedokładnie dograł piłkę do Bułgara.

Piłkarze APOEL-u nie zdołali już podnieść się po ciosie wymierzonym im przez Wiślaków. „Biała Gwiazda” zaliczyła tym samym bardzo dobry występ i znajduje się w korzystnej sytuacji przed spotkaniem rewanżowym.