Euro 2012: Hiszpania w finale! Portugalia odpadła w karnych

2012.06.27//  P. Rączka
W pierwszym półfinałowym spotkaniu EURO 2012 reprezentacja Hiszpanii pokonała po rzutach karnych 4:2 Portugalię i w niedzielnym finale będzie mogła bronić wywalczonego przed czterema laty mistrzostwa Europy. Przez pierwszy kwadrans gry na boisku dominowali obrońcy tytuły, lecz ku zaskoczeniu wszystkich już do końca pierwszej połowy inicjatywę mieli podopieczni Paulo Bento, którzy praktycznie nie schodzili z połowy rywala.
Duża przewaga nie przełożyła się na okazje, a strzały oddawane przez Portugalczyków nie miały prawa wpaść do bramki. Po zmianie stron Cristiano Ronaldo i spółka jeszcze przez piętnaście minut byli w stanie narzucić swój styl gry. W dalszej fazie spotkania rywalizacja stała się bardziej wyrównana, a polotu zaczynali nabierać Hiszpanie. W regulaminowym czasie gry żadna z drużyn nie zdołała umieścić piłki w siatce - swoją drogą u obu ekip brakowało na to nawet klarownej sytuacji, takiej po której bramkarz musiałby pokazać swój kunszt.

W dogrywce rządzili już gracze Vicente del Bosque, a przeciwnicy bardziej walczyli o serię rzutów karnych niż o zwycięstwo. Taka postawa mogła być kilkukrotnie skarcona, a najlepszą okazje na to miał Iniesta. Portugalczycy zdołali wywalczyć to co chcieli, jednak egzekutorzy nie spisali się na tyle dobrze, aby zapewnić swojemu zespołowi zwycięstwo. Zostawianie Ronaldo na "piąty strzał" można ocenić jako lekceważenie rywala i zbyt dużą pewność siebie.

Portugalia: Rui Patricio - Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao, Joao Pereira, Miguel Veloso (106. Custodio), Joao Moutinho, Raul Meireles (113, Silvestre Varela), Nani, Cristiano Ronaldo, Hugo Almeida (81. Nelson Oliveira)
Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba, Alvaro Arbeloa, Xabi Alonso, Sergio Busquets, Xavi (87. Pedro), Andres Iniesta, David Silva (60. Jesus Navas), Alvaro Negredo (54. Cesc Fabregas)