2014.08.23//  M. Mikołajczyk
Philipp Sjoen zdominował pierwszy z dwóch zaplanowanych konkursów letniej Grand Prix w Hakubie. Norweg potwierdził swoją wyborną formę z treningów i w cuglach wygrał zawody w Japonii, obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Reprezentant Państwa Fiordów wygraną zapewnił sobie skokami na 125 i 131 metrów.
Stefan Hula
Stefan Hula
Stefan Hula

Drugie miejsce, ale ze stratą 6 punktów do zwycięzcy zajął doświadczony Słoweniec Jernej Damjan, a skład podium uzupełnił Daniel–Andre Tande. Najlepiej z gospodarzy wypadł czwarty w klasyfikacji – Taku Takeuchi, który popisał się najlepszą odległością dnia, osiągając 132,5 metra. Żadnej poważniejszej roli nie odegrał jego starszy kolega z drużyny, Noriaki Kasai. Samuraj z Shimokawy był dziesiąty, tuż za Szwajcarem Simonem Ammannem.

Polacy podobnie jak większość europejskich zespołów przyleciała do kraju Kwitnącej Wiśni w mocno osłabionym składzie. Biało–czerwoni sobotnich zawodów w Hakubie z pewnością nie zaliczą do udanych – jako jedyny z naszej ekipy punkty do „generalki” zdobył wciąż aktualny mistrz świata juniorów, Jakub Wolny, który z wynikami 118 i 123 metrów zajął 13. miejsce. Pozostali Polacy, czyli Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun i Bartłomiej Kłusek z kiepskimi rezultatami zostali sklasyfikowani poza czołową „30”.

Warto zaznaczyć, że konkurs został przeprowadzony w loteryjnych warunkach atmosferycznych, przy niezwykle zmiennym wietrze.