2014.04.11//  M. Mikołajczyk
Sevilla FC, Juventus Turyn, Benfica Lizbona oraz Valencia CF – tak przedstawia się najlepsza „czwórka” tegorocznej Ligi Europejskiej. W czwartek każda z wymienionych drużyn odniosła zwycięstwo przed własną publicznością.

Zdecydowanie najwięcej emocji było na Estadio Mestalla, gdzie „Nietoperze” zmierzyły się z FC Basel. Konia z rzędem temu, kto postawił na awans gospodarzy, gdyż w poprzednim spotkaniu szwajcarski klub wygrał 3:0 i wydawało się, że 10 kwietnia w Hiszpanii tylko dopełni formalności. Jak się okazało – nic bardziej mylnego. Już przed przerwą niemal w całości poniesione straty na wyjeździe odrobiła Valencia po golach Alcacera i Vargasa, by drugiej połowie jeszcze bardziej pójść za ciosem.
Bramkę w 70. minucie na 3-0 dla zespołu z Półwyspu Iberyjskiego strzelił Alcacer, zapewniając gospodarzom i gościom dogrywkę. Emocji przez ostatnie 30 minut nie brakowało. Węgierski sędzia Viktor Kassai ukarał czerwonymi kartkami dwóch piłkarzy drużyny z Bazylei, co jeszcze mocniej pogorszyło sytuację Szwajcarów. Gry w widocznej przewadze nie zmarnowały „Nietoperze”. W 113. minucie do siatki ponownie trafił Alcacer, popisując się hat-trickiem, a pięć minut później bramką na 5:0 dobił Helwetów Bernat.

Do niespodzianki doszło też w Sevilli, gdzie grający u siebie piłkarze rozgromili 4:1 FC Porto. Portugalczycy przylecieli do Hiszpanii z jednobramkową zaliczką, ale szybko zostali postawieni pod ścianą, tracąc w ciągu 30 minut trzy gole. W 79. minucie wynik na 4:0 podwyższył Gameiro, a dopiero w doliczonym czasie meczu honorową bramkę udało się strzelić Quaresmie.
Żadnej sensacji nie można upatrywać w dwóch pozostałych spotkaniach. Na wysokości zadania stanęli Juventus Turyn i Benfica Lizbona. Włosi po bramkach Pirlo i Marchisio pokonali Olimpique Lyon 2:1, pewnie awansując do półfinału europejskich rozgrywkach.
W jeszcze bardziej przekonywującym stylu miejsce w najlepszej „czwórce” wywalczył klub z Portugalii, który po skromnej wygranej w Holandii dopełnił formalności i w czwartek na własnym stadionie ograł AZ Alkmaar 2:0. Bohaterem meczu był Rodrigo, któremu udało się ustrzelić dublet.