2014.05.23//  M. Mikołajczyk
Znamy już pełny skład półfinałowych par mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. W czwartek awans do najlepszej „czwórki” globu wywalczyły zespoły Czech, Rosji, Finlandii oraz Szwecji. Wśród wymienionych ekip tylko zawodnicy „Sbornej” z ogromną łatwością zameldowali się w strefie medalowej.

Pierwszy ćwierćfinał w Mińsku padł łupem Czechów. Krytyczna była druga tercja, w której nasi południowi sąsiedzi rozbili Amerykanów 3 do 0. W ostatniej odsłonie meczu „Jankesi” rzucili się w pogoń za swoimi rywalami, ale pomimo dwóch bramek Johnsona nie zdążyli już doprowadzić do wyrównania.
Reprezentacja Finlandii w hokeju na lodzie
Aleksander Owieczkin

Znacznie mniej emocji było w starciu Rosji z Francją. Aleksander Owieczkin i spółka w cuglach pokonali 3 do 0 "Trójkolorowych" i w 1/2 finału zmierzą się z reprezentacją Szwecji. Drużyna Kraju Trzech Koron z ogromnym trudem wygrała 3:2 z Białorusią. Autorem decydującej bramki na sześć minut przed końcem spotkania był Mattias Ekholm. Gospodarze turnieju pomimo porażki mogą być zadowoleni ze swojego występu.

Niezwykle ciekawy i bardzo zacięty bój stoczyły między sobą ekipy Kanady oraz Finlandii. Zwycięsko z tego pojedynku dość niespodziewanie wyszli ci drudzy, choć przed trzecią tercją meczu 2 do 1 prowadzili reprezentanci Klonowego Liścia. Ostatnie słowo należało jednak do Suomi, a dokładniej Hietanena i Pakarinena.

Zespół z Kraju Tysiąca Jezior zrewanżował się zatem podopiecznym Tipetta za porażkę w fazie grupowej podczas igrzysk w Soczi. Brak medalu w Mińsku dla mistrzów olimpijskich z pewnością jest sporym zaskoczeniem.