2014.04.20//  M. Mikołajczyk
Drużyna PEC Zwolle niespodziewanie sięgnęła w niedzielę po pierwszy w historii swojego klubu Puchar Holandii. Podopieczni Rona Jansa rozgromili w finale rozgrywek Ajaks Amsterdam. „Niebieskopalczaści” zdeklasowali mistrzów kraju aż 5:1. Holenderskie trofeum mógł dotknąć grający w zwycięskim składzie Mateusz Klich.
Zwolle
Mateusz Klich
Zwolle

Piłkarskie widowisko tuż po pierwszym gwizdku sędziego zostało przerwane za sprawą skandalicznego zachowania kibiców Ajaksu, którzy obrzucili boisko odpalonymi racami. Natychmiast po wznowieniu gry rozwiązał się worek z bramkami. Już w 3. minucie na listę strzelców wpisał się Ricardo van Rhijn. Mistrzowie Holandii zgodnie z przewidywaniami szybko objęli prowadzenie i wydawało się, że w tym sezonie pewnie sięgną po kolejną zdobycz.

Nic bardziej mylnego. Zwolle w mgnieniu oka odpowiedziało na gola swoich rywali. Ryan Thomas najpierw w 7. minucie doprowadził do wyrównania, a chwilę później ponownie wpakował piłkę do siatki. Skazywani na pożarcie „Niebieskopalczaści” nie zamierzali spoczywać na laurach. Jeszcze przed przerwą zwycięzcy Eredevise zostali dwukrotnie zaskoczeni przez Guyona Fernandeza.

Na półmetku rywalizacji Ajax sensacyjnie przegrywał 4:1 i mało kto wierzył, że finał Pucharu Holandii nie został jeszcze rozstrzygnięty. W 50. minucie nadzieje fanów zespołu z Amsterdamu całkowicie wygasły. Przy ostatniej bramce meczu spory udział miał Mateusz Klich. Polak popisał się doskonałym dośrodkowaniem z rzutu wolnego, które w pełni wykorzystał Bram van Polen, ustalając końcowy wynik spotkania.

Zwolle nie miało w niedzielę żadnego respektu dla najlepszej drużyny ligi holenderskiej, ogrywając ją 5 do 1. Ogromny sukces „Niebieskopalczastych” przyćmiło nieco skandaliczne zachowanie kibiców, przez których główny arbiter kilkukrotnie musiał przerywać mecz. Materiały pirotechniczne mocno zniszczyły stan murawy, ale po przemowie znakomitego niegdyś golkipera „Pomarańczowych”, Edwina van der Saara sytuacja na trybunach się uspokoiła.

Przypomnijmy, że awans do finału PEC Zwolle wywalczyło w znakomitym stylu po zdecydowanych zwycięstwach z Wilhelminą (4:0), Excelsiorem (4:1), JVC 31’ Cuijkiem (5:1) oraz skromnym triumfem nad Nijmegen (2:1).

Finał rozgrywek odbył się na mogącym pomieścić 42,5 tysiąca widzów stadionie w Rotterdamie.