Sport   »   Aktualności   »   Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie

Aktualności

rss

Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie

2022.08.01//  Jarosław Cieśla
Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców, jednak nie każdego udaje się złapać. Pogoń za sukcesem jest ogromna. Zwycięstwo na sportowych arenach ma nie tylko wymiar finansowy, ale też jest to olbrzymi prestiż. Jednak kara za stosowanie dopingu może być bardzo sroga. Przekonali się o tym Rosyjscy lekkoatleci, niedopuszczeni w tym roku do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. A jak było wcześniej? 
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie

W latach osiemdziesiątych XX-wieku ogromne emocje wzbudzały sprinterskie pojedynki na 100 metrów dwóch biegaczy: Amerykanina Carla Lewisa i reprezentującego Kanadę Bena Johnsona. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1984 roku zwyciężył ten pierwszy. Cztery lata później oczy całego świata znów były skierowane na tych dwóch herosów. Obecnie jest jeden murowany faworyt na tym dystansie, czyli Usain Bolt. Wtedy rywalizacja pomiędzy Lewisem i Johnsonem elektryzowała publikę, a wynik pozostawał sprawą otwartą. W powietrzu czuło się napięcie. Po starcie Ben mknął do mety jak natchniony ustanawiając nowy rekord świata. Lewis został upokorzony na ,,własnych śmieciach". Jednak następnego dnia reprezentantowi Kanady odebrano złoty medal. Okazało się, że biegł na dopingu. Został zdyskwalifikowany, a zwycięstwo przyznano Amerykaninowi. Jednak ta historia nie jest taka jednoznaczna jakby się mogło wydawać. System kontroli antydopingowych były wtedy w powijakach, a po latach okazało się, że także Lewis nie był do końca czysty. Jemu jednak medali olimpijskich nigdy nie odebrano.      
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie

Diego Armando Maradona był bożyszczem dla młodych chłopaków ganiających za piłką. Wiele osób uważa go za najlepszego piłkarza jaki pojawił się na ziemi, dając mu palmę  pierwszeństwa nawet przed określanym królem futbolu Pele. Na Mistrzostwach Świata w USA w 1994 roku Argentyna spisywała się rewelacyjnie gromiąc Grecję 4:0, a potem pokonując 2:1 Nigerię. Maradona grał jak natchniony. Jego podania otwierały kolegom z reprezentacji drogę do bramki, a gol zdobyty w meczu z Grekami był określany mianem ,,stadiony świata". Argentyna wydawała się pewnie kroczyć do strefy medalowej. Jednak tak jak na Mistrzostwach Świata w Meksyku ,,boski" Diego w kontrowersyjny sposób zaznaczył swoją obecność. Tym razem jednak nie zdobył gola ręką, ale został przyłapany na stosowaniu dopingu. Ta sytuacja w katastrofalny sposób odbiła się na drużynie Argentyny. Brak  Maradony w składzie, sprawił że zawodnicy ,,Albicelestes" grali bez wiary w swoje umiejętności. Przegrali ostatni mecz grupowy, by w kolejnym z Rumunią również ponieść porażkę i odpaść z rozgrywek. Maradona nie okazał skruchy, zarzucał działaczom FIFA spisek i mówił, że ,,odcięto mu nogi". W jego organizmie wykryto prawdziwy koktajl niedozwolonych substancji.
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie

Lance Armstrong był dla wielu ludzi nie tylko związanych z kolarstwem, człowiekiem godnym miana bohatera. Zwyciężał w zawodach, jak też w życiu. W 1996 roku wykryto u niego chorobę nowotworową. Nie poddał się jej i po operacji oraz chemioterapii powrócił do sportu. I to jak! W 1999 roku wygrał po raz pierwszy najbardziej prestiżowy wyścig na świecie, czyli Tour de France. Ten wyczyn powtórzył jeszcze sześciokrotnie. Zdobywał też medale na Igrzyskach Olimpijskich, na Mistrzostwach Świata oraz wygrywał wiele  wyścigów. Założył fundację wspierającą ludzi z chorobami nowotworowymi. Oskarżenia o stosowanie przez Armstronga dopingu pojawiły się już w 2001 roku. Odpierał te zarzuty, kłamał, rzucał oszczerstwa w kierunku tych, którzy go oskarżali, aż w końcu gdy w 2012 roku Amerykańska Agencja Antydopingowa wydała komunikat, że w latach 1996 - 2011 stosował  on doping, odmówił komentarzy na ten temat. Po nałożeniu na niego dożywotniej dyskwalifikacji i anulowaniu miejsc, które zdobył, w tym siedmiu zwycięstw w Tour de France, Armstrong w programie Oprah Winfrey przyznał się do stosowania dopingu w czasie swojej kolarskiej kariery. Był to najbardziej spektakularny upadek wielkiego sportowca.   

Zwycięstwo danego zawodnika jest ważne również politycznie dla jego kraju i rządzących.   ,,Chleba i igrzysk" - to hasło nie straciło na aktualności, jedynie uległo pewnej modyfikacji. Głowy państw uwielbiają ogrzewać się w blasku medali zdobytych przez zawodników reprezentujących ich kraj. Można wtedy chwalić się tym sukcesem, a naród choć na pewien czas zapomni o trudach dnia codziennego, korupcji, nieudolności rządzących i biedzie.  Jednak to co stało się podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi jest wielkim szokiem. ,,New York Times" ujawnił, że osoby odpowiedzialne za obsługę laboratorium, w którym badano próbki moczu zawodników, podmieniali je nocą. Robili to razem ze spec służbami! To zorganizowana państwowa akcja, w którą były zaangażowane władze oraz oczywiście Rosyjscy sportowcy. 

Niektórzy sugerują, żeby zalegalizować stosowanie dopingu, bo ten proceder mimo kontroli i kar nakładanych na sportowców kwitnie w najlepsze. Inni chcą czystości w sporcie. O tym jak będzie zapewne przekonamy się już wkrótce, a rozwiązanie może być też spektakularne.  
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
FIS Alpine 2019/2020 - włoskie narciarki w akcjiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie
 / 
Komentarze do: Najsłynniejsze wpadki dopingowe w...
SheriDavis pisze:

I really thankful for this post. I've been attempting wherever for this! Grant goodness I discovered it on this post. I truly regard your work and that I expect in future I'll return for extra information. Like this one. https://triumphessays.com/

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Sport   »   Aktualności   »   Najsłynniejsze wpadki dopingowe w sporcie