Sport   »   Piłka nożna   »   Rozwiązano zagadkę bomby Carlosa

Piłka nożna

rss

Rozwiązano zagadkę bomby Carlosa

2010.09.02//  J. Knop
Francuscy fizycy rozwiązali jedną z największych zagadek w historii piłkarskiego świata. BBC informuje, że dowiedziono, iż niesamowity strzał Roberto Carlosa w towarzyskim meczu z Francją przed trzynastoma laty nie był przypadkowy. Przypomnijmy, że trajektoria lotu piłki po owym uderzeniu miała kształt muszli ślimaka.
Roberto Carlos Roberto Carlos
Roberto Carlos Wykres lotu piłki po strzale Roberto Carlosa
Roberto Carlos Roberto Carlos

Żadne poprzednie uderzenie z rzutu wolnego nie wywołało takiego zainteresowania. „Canarinhos” zwyciężyli Francuzów w 1997 roku w Lyonie w "Le Tournoi de France".

Carlos ustawił sobie futbolówkę na 35. metrze i potężnie huknął. Piłka poszybowała obok muru i wpadła do siatki obok zdezorientowanego Fabiena Bartheza.

Mówiono wtedy, że Brazylijczyk złamał prawa fizyki. Teraz zaś, zagadką zajęli się francuscy fizycy, którzy znaleźli jej rozwiązanie. Naukowcy przeprowadzili doświadczenie, w którym obserwowali ruch nabojów w pojemnikach napełnionych wodą. W takich warunkach droga pocisków jest owalna. Na tej podstawie zauważono podobieństwo do strzału Roberto Carlosa.

Udowodniliśmy, że droga kuli, która nabiera rotacji, jest spiralna. Na prawdziwym boisku zobaczymy kształt bliski okręgowi. Zniekształcenie powstaje przez siły grawitacji” - tłumaczy naukowiec.

Kluczowy okazał się tutaj dystans, gdyż odległość 35. metrów to wystarczająco dużo, by piłka zakręciła, ale zbyt mało, aby zakreśliła okrąg. Fizycy przekonują, że gdyby Carlos uderzył z odpowiednią siłą i piłka nie napotkałaby przeszkody, to zakręciłaby jak muszla ślimaka. W tym przypadku napotkała na siatkę bramki strzeżonej przez Bartheza.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
FIS Alpine 2019/2020 - włoskie narciarki w akcjiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rozwiązano zagadkę bomby Carlosa

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Sport   »   Piłka nożna   »   Rozwiązano zagadkę bomby Carlosa