Tenis

2014.06.29//  M. Mikołajczyk
To nie była udana sobota dla polskiego tenisa. Z turniejem gry pojedynczej mężczyzn pożegnali się na kortach Wimbledonu Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz. Ten pierwszy musiał uznać wyższość Milosa Raonicia, z kolei łodzianin po maratońskim boju uległ Tommy’emu Robredo.

Kubot po zwycięstwach nad Struffem i Dusanem Lajoviciem chciał za wszelką cenę pójść za ciosem. Lubinianin pomimo porażki ponownie zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Mistrz Australian Open w deblu przed pojedynkiem z Kanadyjczykiem był skazywany na pożarcie, ale przez dwa pierwsze sety napsuł faworytowi sporo krwi.
Jerzy Janowicz

Polak i jego przeciwnik pewnie wygrywali gemy przy własnym podaniu, więc o wszystkim dwukrotnie decydował tie-break. W tenisowych dogrywkach mniej błędów popełniał reprezentant Kraju Klonowego Liścia, triumfując do 2 i do 4. W następnej partii biało-czerwony wyraźnie spuścił z tonu, a Raonić w dalszym ciągu bombardował asami. Lubinianin tym razem dał się przełamać dwukrotnie i po godzinie i 51 minutach gry musiał opuścić kort jako pokonany.

Kubot mimo ambitnej postawy nie zdołał na brytyjskiej trawie powtórzyć swojego zeszłorocznego sukcesu, kiedy doszedł aż do ćwierćfinału, przez co straci sporo punktów w rankingu ATP i po zakończeniu Wimbledonu wypadnie z czołowej „100”.

Powodów do radości nie ma też Jerzy Janowicz. Łodzianin do pojedynku przystępował po dwóch pięciosetowych bataliach z Lleytonem Hewittem i Somdevem Devvarmanem, ale także w trzeciej rundzie stoczył maratońskim bój. Nasz najlepszy tenisista nie zaczął meczu zbyt dobrze, przegrywając z Tommy’m Robredo 6:2, 6:4. Od tego momentu Polak rzucił się za Hiszpanem w pogoń, znacznie poprawiając swój serwis. Półfinalista Wimbledonu 2013 z wynikami 7:6(5), 6:4 odrobił straty i wydawało się, że ponownie tenisowy thriller zakończy się dla niego happy endem.

O porażce 25. rakiety globu przesądził początek piątego seta, kiedy „Jurek” mimo prowadzenia 30:0 niespodziewanie dał się przełamać. Robredo do samego końca utrzymał przewagę zdobytego breaka i po ponad 3 godzinach walki awansował do 1/8 finału.