PŚ w biegach: Marit Bjoergen wygrała w Oslo, Justyna Kowalczył byłą druga

2012.03.11//  P. Rączka
Marit Bjoergen wygrała bieg na 30 km techniką klasyczną w Oslo i powiększyła tym samym swoją przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nad Justyną Kowalczyk, która dziś zajęła drugie miejsce.

Na pierwszym pomiarze czasu (1,8 km) Polka była trzecia, przed nią znajdywały się Bjoergen i Weng. Pierwszy bonus na trasie padł łupem naszej Królowej Nart, która wyprzedziła o 0,7 s Bjoergen i trzecią Johaug o 1,8 s. W trakcie dalszego biegu wszystkie trzy zawodniczki non stop zmieniały się na prowadzeniu, jednak na kolejnym bonusie (8 km) sytuacja znów wyglądała identycznie jak na pierwszym.

W połowie trasy w walce o zwycięstwo została już tylko Bjoergen i Kowalczyk - Johaug traciła 17,9 sekundy. Kolejne punkty bonusowe zgarnęła Norweżka, która wyprzedziła Polkę o 1,7 sekundy. W dalszej części biegu liderka Pucharu Świata zaczęła odjeżdżać naszej zawodniczce, powiększając bardzo szybko swoją przewagę - na osiem kilometrów przed metą wynosiła już ona 36 sekund.

Na 27 km Johaug zrównała się z Kowalczyk i obie zaczęły rywalizować zawzięcie o drugie miejsce. Ich walka rozstrzygnęła się ostatecznie na końcowych metrach. Pierwsze miejsce pewnie wywalczyła Bjoergen z czasem 1:26.09,8. Polka zajęła drugie miejsce ze stratą 51,9 do liderki. Johaug była trzecia - 53,5 za Bjoergen.