2014.06.02//  M. Mikołajczyk
David Ferrer będzie mógł zrewanżować się Rafaelowi Nadalowi za porażkę w zeszłorocznym finale Rolanda Garrosa. Hiszpan przypomniał w poniedziałek, że na mączce czuje się jak ryba w wodzie. 32-latek pokazał się z bardzo dobrej strony i w czterech setach ograł Kevina Andersona. Tenisista z Walencji dwie pierwsze partie wygrał dość pewnie – 6 do 3, ale w następnym secie niespodziewanie musiał uznać wyższość reprezentanta RPA, który po zażartej walce rozstrzygnął tie-break na swoją korzyść.
David Ferrer
Gael Monfils
Rafael Nadal

Przegrana 7:5 w dogrywce nie podcięła skrzydeł zawodnikowi z Półwyspu Iberyjskiego, który całkowicie zdominował kolejną i jak się potem okazało, ostatnią odsłonę meczu, oddając swojemu przeciwnikowi tylko symbolicznego gema. Ferrer tradycyjnie popisywał się na korcie wspaniałymi returnami, co w połączeniu z jego solidnym serwisem dało mu zamierzony cel, jakim był awans do ćwierćfinału.
W następnej rundzie podopieczny Josego Francisco Artura zmierzy się z „Rafą”, którego już w tym sezonie pokonał podczas prestiżowego turnieju ATP w Monte Carlo. Nadal w poniedziałek zrobił swoje i w mgnieniu oka wyeliminował Dusana Lajovica. Lider światowego rankingu był dla Serba bezlitosny, deklasując go 6:1, 6:2, 6:1. Całe spotkanie trwało zaledwie godzinę i 35 minut.

Po bolesnej dla Francuzów niedzieli i porażkach Richarda Gasqueta, Jo-Wilfrieda Tsongi oraz Pauline Parmentier do miejscowych kibiców uśmiechnęło się słońce w postaci awansu Gaela Monfilsa. Faworyt gospodarzy nie zawiódł zgromadzonej na trybunach publiczności i nadspodziewanie łatwo uporał się z nieobliczalnym Guillermo Garcią-Lopezem, triumfując 6:0, 6:2, 7:5. Paryżanin stanie przed ogromną szansą na powtórzenie swojego wyczynu z 2008 roku, kiedy uzyskał półfinał Rolanda Garrosa.

Ulubieniec „Trójkolorowych" wyrówna to osiągnięcie, jeśli pokona w środę Andy’ego Murraya. Szkot szybko zregenerował swoje siły po maratońskiej batalii z Philippem Kohlschreiberem i w przekonywującym stylu wygrał z Fernando Verdasco. Mistrz olimpijski z Londynu w niecałe trzy godziny wyrzucił za burtę Hiszpana, zwyciężając 6:4, 7:5, 7:6(3).
Przypomnijmy, że wcześniej w ćwierćfinałach wielkoszlemowego French Open zameldowali się Novak Djoković, Tomas Berdych, Milos Raonić oraz Ernests Gulbis – ten ostatni po pięciosetowym boju odprawił w niedzielę z kwitkiem Szwajcara Rogera Federera.