Sport   »   Koszykówka   »   TBL: Asseco Prokom Gdynia mistrzem Polski

TBL: Asseco Prokom Gdynia mistrzem Polski

2011.05.23//  D. Pęgiel
Koszykarze Asseco Prokom Gdynia zdobyli mistrzostwo Polski. W siódmym spotkaniu finałowym Tauron Basket Ligi gdyński zespół pokonał PGE Turów Zgorzelec 76:71 (24:9, 14:17, 12:15, 26:30). To jego ósmy tytuł mistrzowski z rzędu. W historii koszykarskiej ekstraklasy była to szósta rywalizacja w play-off, w której rozstrzygnięcie zapadło w siódmym pojedynku. Wcześniej trzykrotnie wynik 4:3 decydował o złotym medalu MP (1998, 1999 i 2008), a dwa razy o losach półfinału (2007 i 2011).
Asseco Prokom Gdynia
Asseco Prokom Gdynia Asseco Prokom Gdynia

Przez pierwszą i część drugiej odsłony przeważali zawodnicy Asseco. Drużyna ze Zgorzelca sprawiała wrażenie sparaliżowanej stawką pojedynku. Goście fatalnie radzili sobie w defensywie, pozostawiając rywalom sporo miejsca na obwodzie, dzięki czemu gospodarze często trafiali za trzy punkty. Konsekwencją takiej gry było wysokie prowadzenie uzyskane w premierowej kwarcie, którą gdynianie wygrali 24:9, a do przerwy prowadzili 38:26.

Trzecią część przyjezdni wygrali 15:12. Dzięki świetnej grze Jackson i Wysockiego, którzy swoimi "trójkami" zmniejszyli stratę do pięciu punktów (38:33). Po tym zrywie zgorzelczanie oddali inicjatywę i przed ostatnią kwartą przegrywali 50:41. W czwartej odsłonie gospodarze prowadzili już 62:48, by szybko pozbyć się przewagi do stanu 69:66. Ostatecznie jednak gdynianie zmobilizowali się i zdołali osiągnąć zwycięstwo.