Turniej Czterech Skoczni: Morgenstern wygrywa w Oberstdorfie. Małysz 11.

2010.12.29//  D. Pęgiel
Inauguracyjny konkurs 59. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie wygrał Austriak Thomas Morgenstern. Na podium znaleźli się również Fin Matti Hautamaeki oraz rodak zwycięzcy - Manuel Fettner. Adam Małysz zakończył dzisiejsze zawody na 11. miejscu, a Kamil Stoch na 25.

TCS rozgrywany jest tzw. systemem KO. W pierwszej serii skoków zawodnicy dobierani są w pary według rezultatów serii kwalifikacyjnej (najlepszy z najsłabszym itd.). Do drugiej rundy awansuje każdy zwycięzca z danej pary oraz pięciu tzw. szczęśliwych przegranych (lucky losers) – w sumie 30 skoczków, którzy następnie rywalizują w myśl zasad tradycyjnych.
Adam Małysz Adam Małysz
Thomas Morgenstern Thomas Morgenstern

W premierowej odsłonie najlepszy był Austriak Thomas Morgenstern, który skakał w parze z Adamem Małuszem. Austriacki zawodnik poszybował na odległość 131,5 m (140,5 pkt). Natomiast najlepszy z Polskich skoczków uzyskał 115 metrów (107,9 pkt) i zajął 21. miejsce.

Do drugiej części - z 28. pozycji - awansował Kamil Stoch (118 m; 103,2 pkt) po tym, jak zdyskwalifikowany został jego rywal, Norweg Rune Velta. W pierwszej trójce znaleźli się jeszcze rodacy lidera - Andreas Kofler - 128,5 m (134,1 pkt) oraz Manuel Fettner 130 m (129 pkt).

Pozostali Polacy nie zakwalifikowali się do finałowej serii dzisiejszych zawodów. Stefan Hula przegrał z Niemcem Maximilianem Mechlerem, Dawid Kubacki z Finem Anssi Koivurantą, a Marcin Bachleda z Felixem Schoftem.

W drugiej części najlepiej wypadli Morgenstern - 138 m (289,6 pkt), Fin Matti Hautameki - 137 m (łączna nota: 273,1 pkt; w pierwszej serii 125 m i 125 pkt) oraz Austriak Manuel Fettner 131,5 m (łączna nota 259,6 pkt; w pierwszej serii 130 m i 129 pkt). Małysz zajął 11. miejsce uzyskując 131,5 m (243,3 pkt), a Stoch sklasyfikowany został na 25. pozycji - 122 m (222,4 pkt).
Kamil Stoch Kamil Stoch

Turniej Czterech Skoczni to najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich. Rozgrywany jest na skoczniach w Niemczech (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen – 01.01.2011 rok) i Austrii (Innsbruck – 03.01, Bischofshofen – 06.01). Zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach łącznie.