Sport   »   Koszykówka   »   ME koszykarek: Polki przegrały z Łotewkami

Koszykówka

ME koszykarek: Polki przegrały z Łotewkami

2011.06.22//  D. Pęgiel
Reprezentacja Polski środowym spotkaniem z łotewską drużyną narodową rozpoczęła drugą grupową rundę rozgrywanych w naszym kraju Mistrzostw Europy w koszykówce kobiet. Biało-czerwone przegrały z faworyzowanymi rywalkami 53:62 (18:17, 15:12, 7:17, 13:16). W innym dzisiejszym meczu grupy F zawodniczki z Czarnogóry wygrały z Chorwatkami 81:60 (24:17, 21:17, 15:14, 21:12).
Reprezentacja Polski koszykarek
Reprezentacja Polski koszykarek Reprezentacja Polski koszykarek

Dzisiejsze spotkanie lepiej rozpoczęły Łotyszki, które szybko objęły czteropunktowe prowadzenie (4:0). Polki wyszły na prowadzenie chwilę później (5:4). Następnie do głosu znowu doszły przyjezdne, które na pierwszej przerwie na żądanie trenera Maciejewskiego wygrywały 11:5. Po wznowieniu gry Polki wzięły się za odrabianie start i po rzucie Elżbiety Mowlik zza linii 6,75 m złapały kontakt z rywalkami, przegrywając już tylko 12:14. Ostatecznie biało-czerwone zdołały wygrać tę kwartę 18:15.

Początek drugiej odsłony należał do polskich zawodniczek. Dwie "trójki" Mowlik dały im prowadzenie 24:19. W 15. minucie podopieczne Maciejewskiego prowadziły już 31:23. W tym momencie nastąpił jednak przestój w grze Polek, których niemoc strzelecka trwała przez blisko pięć minut i w efekcie przeciwniczki odrobiły nieco straty (31:29). Biało-czerwonym udało się jednak utrzymać korzystny rezultat i na przerwę schodziły z sześciopunktowym prowadzenie (33:29)

Pierwsze minuty trzeciej kwarty należały do Łotewek, które ponownie wyszły na prowadzenie w tym meczu (34:33). Chwilę później przewaga przyjezdnych wynosiła już sześć punktów (41:35). Przez kolejne minuty żadna z drużyn nie była w stanie zdobyć kosza. Wtedy jednak akcję "2+1" zaliczyła Liene Jansone i Łotwa prowadziła już 44:38. Ostatecznie odsłona ta zakończyła się prowadzeniem rywalek 46:40.

Od początku ostatniej kwarty rywalki Polek odskoczyły na osiem punktów, ale celne rzuty Mowlik i Kaczmarczyk sprawiły, że Łotyszki prowadziły już tylko 48:45. Szanse biało-czerwonych na zwycięstwo znacznie zmalałych chwilę później, gdy rywalki zdobyły kolejne osiem punktów, a nasze zawodniczki żadnego. Polską drużynę poderwała jeszcze do boju "trójka" Żurowskiej, ale to było zdecydowanie za mało. Podopieczne Maciejewskiego przegrała bardzo ważne spotkanie 53:62 i teraz mają już czysto teoretyczne szanse na awans do 1/4 finału.