Vuelta a Espana: Christopher Froome wygrał 17. etap

2011.09.07//  D. Pęgiel
Brytyjczyk Christopher Froome wygrał siedemnasty etap Vuelta a Espana. W środowym wyścigu kolarze musieli pokonać trasę o długości 211 kilometrów, która wiodła z Faustino V do Pe?a Cabargy. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał, drugi na mecie dzisiejszych zawodów, Juan Jose Cobo.
Na 50. kilometrze dzisiejszych zmagań na czele uformowała się kilkunastoosobowa grupa, uzyskując niewielką przewagę nad peletonem. Ten z kolei nie pozwolił na więcej uciekinierom przez znaczną cześć wyścigu kontrolując stratę. Jako pierwszy zaatakował Niemiec Daniel Martin, za którym ruszył Włoch Marcio Bruseghin. Nieco ponad trzy kilometry przed końcem reprezentant Italii dogonił niemieckiego kolarza i razem kontynuowali podjazd.
Christopher Froome
Christopher Froome Christopher Froome

Chwilę później do prowadzącej dwójki dołączył Duńczyk Soernsen i Belg van Der Broeck. Eskapada uciekinierów nie trwała jednak zbyt długo. Na najtrudniejszym fragmencie trasy, gdzie nachylenie sięgało ponad 15%, zostali oni dogonieni, a walka o wygraną 17. etapu rozegrała się na ostatnim kilometrze. W końcówce zacięty bój stoczyli Jaun Cobo -lider klasyfikacji generalnej, z Christopherem Froomem - wiceliderem. Ostatecznie wygrał Brytyjczyk, który po podliczeniu bonifikat odrobił 7 sekund i zachował szanse na wygranie wyścigu, tracąc do Hiszpana w sumie13 sekund.