Liga Europejska: FC Porto pokonało Sporting Bragę w finale

2011.05.18//  D. Pęgiel
Piłkarze FC Porto pokonali Sporting Bragę 1:0 w finale Ligi Europejskiej, który został rozegrany na irlandzkiej Dublin Arenie. Gola na wagę zwycięstwa w turnieju uzyskał Kolumbijczyk Radamel Falcao w 44. minucie.
Pierwszy kwadrans dzisiejszego spotkania to ciekawa gra obu zespołu, jednak więcej groźnych sytuacji stworzyli sobie zawodnicy FC Porto. Szczególnie aktywny był Hulk. Brazylijski napastnik mistrza Portugalii często zmieniał strony, zagrywając do Falcao i Varely. Braga w tym czasie odpowiedziała m.in. uderzeniem z powietrza Custodio - piłka o kilkadziesiąt centymetrów minęła bramkę Heltona.
FC Porto
FC Porto FC Porto
FC Porto

Kolejną sytuację Sporting stworzył sobie w 20. minucie, kiedy strzał Limy sprzed pola karnego obronił Helton. 31. minucie Porto zareagowało uderzeniem głową Varely, ale piłka minęła bramkę Artura. 13 minut później najlepsza ekipa portugalskiej ekstraklasy cieszyła się ze zdobytego gola. Doskonałą centrę Guarina z prawej strony wykorzystał Falcao, który strzałem głową pokonał golkipera Bragi, zaliczając 18. gola w tej edycji Ligi Europejskiej.
Sporting Braga
Sporting Braga Sporting Braga

Druga odsłona rozpoczęła się od groźnej akcji Bragi. Wprowadzony na boisko Mossoro nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Heltonem, trafiając w nogi bramkarza FC Porto. Przez dalszą cześć gry obie drużyn stworzyły sobie po kilka podbramkowych sytuacji, jednak większość kończyła się na rękach golkiperów lub za linią autową. W 86.minucie Porto mogło jeszcze podwyższyć prowadzenie, jednak piłka po strzale Belluschiego o ponad metr minęła bramkę Artura. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla najlepszej drużyny Portugalii.